..:: sklep numizmatyczny::.. ..:: monety sklep online ::..

SKLEP NUMIZMATYCZNY N-LINE - strona główna

Witamy na stronie internetowej sklepu kolekcjonerskiego online, prowadzonego przez PHU SCHAFRAN.
Oto dział o polskich monetach, starych i współczesnych.NUMIZMATYKA - NAUKA O MONETACH

KRÓTKA HISTORIA MONETY (1)

"Pecunia non olet" - zwykło się mawiać, choć właściwie to, czy pieniądz (moneta, banknot) pachnie, jest chyba kwestią dyskusyjną. Być może jest to kwestia gustu, a może problem wrażliwości na zapachy. Wśród całego spektrum woni wydzielanych przez monety lub banknoty jest pewien bardzo charakterystyczny element zapachowy, który podnieca każdego miłośnika historii, kolekcjonera monet, archeologa itp. To "zapach przeszłości". Pełnią jego woni mogą rozkoszować się tylko nieliczni.

KRÓTKA HISTORIA MONETY (2)

Kilka tysięcy lat temu nie było pieniądza, ani właściwie żadnego środka płatniczego, a handel, który był nieodłączną częścią życia człowieka, polegał na bezpośredniej wymianie pożądanych dóbr. Za owcę pszenica, za przenicę mleko itd. Jednak nie zawsze każdy posiadał to co drugiemu było potrzebne, a dotarcie do najbliższego miejsca możliwej wymiany nastręczałoby wiele trudności, a napewno byłoby kompletnie nieekonomiczne i właściwie totalnie nieopłacalne. Człowiek potrzebował środka płatniczego. Początkowo środkiem płatniczym był brąz, mieź, żelazo, złoto, srebro lub np. muszle. Pierwsze monety wybito w VII wieku przed Chrystusem w Lidii. Niektóre źródła podają, iż pierwsza moneta powstała na greckiej wyspie Egina. Jak było naprawdę pewnie nigdy się do końca nie dowiemy.

KRÓTKA HISTORIA MONETY (3)

Do początku Nowej Ery pojawiło się wiele odmian pieniądza w postaci monet: obole, drachmy, szekle, liry i inne. Monety były ze złota lub srebra, tak więc już w tamtej epoce mówiło się o czystości (jakości) tych metali. Wiele państw miało wtedy swoje monety: Persowie, Fenicjanie, Rzymianie, Hebrajczycy, Grecy itd. Istotne informacje odnośnie przeróżńych rodzajów monet znajdziemy oczywiście w najpopularniejszym i najpoczytniejszym dziele świata czyli biblii, począwszy od złota i srebra Abrachama a skończywszy na słynnych judaszowych srebrnikach, które monetami były napewno. Czasy po Chrystusie są nieodłącznie już związane z pieniądzem i nie ma co ukrywać, że zastosowanie pieniądza i szybki rozwój handlu pchnęło ludzkość naprzód.

STRONA GŁÓWNA

Copyright by Krzysztof Szafrański. Mobile: 0505-135-124. Info at schafran@wp.pl. Wszelkie prawa do materiałów znajdujących się na stronie posiada PHU SCHAFRAN.